Na sjednici Glavnog odbora Srpske demokratske stranke (SDS) koja trenutno traje u Banjaluci, a na kojoj se, pored ostalog, odlučuje da li Milan Miličević zaslužuje da ostane predsjednik najveće opozicione stranke, usvojeno je nekoliko zaključaka i zahtjeva, od kojih je prvi da traže hitan sastanak rukovodstva partije sa Aleksandrom Vučićem, predsjednikom Republike Srbije, kako bi ga, poručuju, upoznali sa složenom političko – ekonomskom situacijom i ustavnom pozicijom Republike Srpske.

Pored toga, Glavni odbor SDS-a izrazio je želju da o izazovima sa kojima se suočava srpski narod u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini upozna i Srpsku pravoslavnu crvkvu i Njegovu Svetost patrijarha srpskog gospodina Porfirija, a sve cijeneći ulogu i ugled SPC-a koja je u svim teškim vremenima bila uz svoj narod.

Trećim zaključkom, GO SDS-a pozvao je predsjednika Narodne skupštine RS Nenada Stevandića da zakaže hitnu sjednicu parlamenta kako bi se poslanici izjasnili o novom Zakonu o zaštiti ličnih podataka i Zakonu o graničnoj kontroli čija se primjena odnosi i na MUP RS. Žele raspravu i o glasanju za reformski program za NATO.

“Neophodno je da se Narodna skupština, u skladu sa svojim ranijim zaključcima, izjasni da li u predloženim zakonima ima prenosa nadležnosti. GO SDS upozorava na naprasnu koperativnost zamjenika predsjedavajućeg Savjeta ministara Staše Košarca koji je, dan po stavljanju na OFAK listu, sam u ime Republike Srpske usvojio ANP za 2023. godinu, odnosno Program reformi za NATO. Zato zahtijevamo od SNSD da objavi taj dokument kako bi javnost bila upoznata sa obavezama koje su preuzeli u ime Republike Srpske”, navodi se zaključkom.

Nadalje, SDS daje punu podršku gradonačelniku Bijeljine Ljubiši Petroviću, te načelnnicima i poslanicima iz SDS-a da nastave borbu za rušenje nepravednih izmjena Zakona o budžetskom sistemu kojima se narodu Bijeljine i Banjaluke otima 10 miliona KM.

“Republika Srpska mora biti pravedno i socijalno odgovorno društvo, i Bijeljina i Banjaluka spremne su se solidarisati sa jednom trećinom sredstava za nerazvijene opštine, dok ostatak treba obezbijediti iz drugih izvora. Besramno je da budžet predsjednika RS iznosi 77 miliona KM, dok teret ekonomske krize nose građani i opštine, kao što je besramno da grant za solarne elektrane iznosi 25,5 miliona KM a znamo da je resorni ministar direktno involviran u te poslove”, poručili su iz SDS-a.

Istim povodom, oni su pozvali Davora Pranjića, potpredsjednika Republike Srpske Davora, a kojeg je Milorad Dodik, predsjednik Republike ovlastio za sonošenje ukaza o stupanju na snagu zakona, da skladu s članom 80. tačka 4) Ustava Republike Srpske zahtijeva od Narodne skupštine da ponovo razmotri Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske.

“Ukoliko potpredsjednik Republike Srpske ipak donese ukaz, SDS i njeni funkcioneri podnijeće apelaciju Ustavnom sudu Republike Srpske za ocjenu njegove ustavnosti”, poručili su.

Pored toga, upozoravaju i na urušavanje elektro-energetskog sistema Republike Srpske.

“Neprihvatljivo je povećanje cijene električne energije dok EPS istovremeno krpi budžetske rupe kupovinom trezorskih zapisa Vlade Republike Srpske i desetine miliona KM daje firmama u vlasništvu porodica funkcionera SNSD-a. Prije nego što EPRS doživi potpun kolaps i sudbinu Šuma RS, tražimo hitnu nezavisnu reviziju poslovanja EPRS, RiTE Gacko i RiTE Ugljevik”, ističu iz GO SDS-a.

Dotakli su se i stanja sa zaposlenima u javnom sektoru u Srpskoj, te traže da Vlada RS usvoji hitne mjere za poboljšanje položaja zdravstvenih radnika, policajaca, radnika u prosvjeti i kulturi, i pravosuđu.

Takođe, tražimo od Vlade Republike Srpske da odmah i prioritetno preduzme mjere za zaustavljanje odliva ljekara iz bolnica u Istočnom Sarajevu, Trebinju i Foči. 200.000 ljudi koji gravitiraju ka tim medicinskim ustanovama, zbog odlaska ljekara, ostaju bez adekvatne i pravovremene medicinske zaštite”, naglasili su iz SDS-a.

Jedan od zaključaka odnosi se i na osudu zloupotrebe institucija Republike Srpske za vršenje pritisaka na opštine i gradove u kojima opozicija ima vlast.

“Demokratskim društvima je neprihvatljiva policijska tortura i prijetnje odbornicima i načelnicima radi rušenja skupštinskih većina, kao i zloupotreba pravosuđa radi povlačenja kroz blato funkcionera SDS-a. Upozoravamo da je riječ o čistoj zloupotrebi službenog položaja i ovlašćenja, i da će pravna država kad-tad zaživjeti”, rečeno je iz najveće opozicione stranke.

Kao zaključnu stavku, SDS osuđuje i odbacuje svaku vrstu međunarodnog intervencionizma u BiH. Podsjećaju da je Poveljom UN-a zabranjen protektorat nad članicama UN-a i spoljnje miješanje u unutrašnja pitanja suverenih država.

“Prema sadašnjem stanju, BiH ne bi mogla biti članica UN. Stanje protektorata u direktnoj je koliziji sa evropskim putem BiH. Pozivamo sve strane u BiH na reset odnosa i zaustavljanje politike maksimalističkih zahtijeva i guranja prsta u oko, koje za posljedicu imaju masovno iseljavanje stanovništva. BiH budućnost može graditi samo na unutrašnjem dogovoru i dijalogu utemeljenom na Opštem okvirnom sporazumu za mir. Posebno osuđujemo politiku guranja prsta u oko od strane dva člana Predsjedništva BiH iz Federacije, koji su samo iz politike inata Srbima, ugostili Aljbina Kurtija tzv. premijera tzv. Kosova koje BiH nije i neće priznati. Politika da komšiji crkne krava nije politika gradnje povjerenja i budućnosti BiH”, istakli su iz SDS-a.

Share.
close
Exit mobile version