Živi ljudi, a imaju nišane. Da je tako nešto moguće samo u Potočarima, priznali su i u medijima drugog entiteta.

Spisak sa imena živih ljudi koji se vode kao žrtve stradale u Srebrenici napravljen je u Srpskoj, u OJT Bijeljina pokrenuta je i istraga. Da u trenutku kada je pravljen spisak nestalih za spomen zid nije postojao proces verifikacije, priznaje i nekadašnji član Kolegija direktora Amor Mašović.

Verifikacija je počela tek 2004. ali ni konačni spisak taj proces nije prošao. Po njemu je svako onaj ko se nađe na spisku, a živ je trebalo sam da se javi. Kada to priznaje Mašović, koji je učinio sve da mit o navodom “genocidu” zaživi onda je jasno da je prava brojka daleko veća, poručuje Branimir Kojić.

“Zanimljivo je da se oni opravdavaju i na ovaj način nam priznaju da ti spiskovi i taj broj od 8.372 nije potpuno jasan i nije čist”, kaže Branimir Kojić, predsjednik skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila.

Nakon toliko godina došli smo do priznanja da su na spisku i živi. Sve te godine iz Srpske su stizali pozivi da nauka, istorija utvrde činjenično stanje ali su u Federaciji zbog toga samo naišli na šikaniranje. Ni danas ne postoji nikakav akt da se ta nazovimo greška ispravi kaže Viktor Nuždić.

“Moram istaći da se zabranjuje sloboda misli, govora, a ovo je jedan primjer kako se dešavaju greške na koje ako ne ukazujemo postaju činjenice”, ističe Viktor Nuždić, v.d. direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica.

Činjenica je tako da je broj žrtva u Srebrenici daleko manji. Oko 80 imena došla je Republika Srpska putem CIPSA. To nije nikakva greška nego podvala, smatra predsjednik Srpske.

“Ovdje se postavlja pitanje koliko je njih čija su imena uklesana, a oni žive u Švedskoj, Njemačkoj, Kanadi, Australiji za koje mi ne znamo, a ja sam uvjeren da ih ima bar 3,4 puta više nego što smo mi otkrili”, kaže Milorad Dodik, predsjednik Srpske.

Sve to da je za pravo da genocida nije bilo. Jer je tako nešto pokazala i nauka i struka a sada i priznanja.

Share.
close
Exit mobile version