Bosna i Hercegovina je angažovala međunarodnu advokatsku kancelariju iz Pariza zbog slučaja “Trgovska gora”, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH nakon sjednice koja je održana u utorak.

Kako se navodi u saopštenju, donesena je Odluka o utvrđivanju potrebnih finansijskih sredstava namijenjenih za finansiranje ove međunarodne advokatske kancelarije iz Francuske.

“Ovom odlukom osigurano je 60.000 evra u budžetu Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa za 2024. godinu za pravno savjetovanje u prekograničnom postupku procjene uticaja na životnu sredinu povodom planiranog skladištenja radioaktivnog otpada Republike Hrvatske. Za ove namjene biće planirana sredstva za 2025. i 2026. u budžetu Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa”, navedeno je u saopštenju.

Kako saznaju “Nezavisne novine”, ukupno će se ovoj advokatskoj kancelariji tokom ove, naredne i 2026. godine platiti 300.000 evra kako bi branila BiH od potencijalnog skladištenja radioaktivnog otpada Hrvatske na samoj granici sa Bosnom i Hercegovinom.

Takođe, već nekoliko mjeseci se čeka na to da angažovanje ove advokatske kancelarije “aminuje” Savjet ministara BiH, što pokazuje sporost i tromost institucija u vezi s ovako bitnom stvari.

Mario Crnković, predsjednik Udruženja “Green Team” iz Novog Grada i član ekspertskog tima za Trgovsku goru, istakao je za “Nezavisne novine” da je u posljednji čas angažovana međunarodna pravna kuća iz Francuske, tako da se bar u tom dijelu može nakratko odahnuti.

“Ne odjekuje ta informacija jako koliko odjekuju mine sa Trgovske gore, s obzirom na to da su deminiranja u toku, jer su u Hrvatskoj očigledno dali sebi zadatak da zaostale mine iz rata zamijene radioaktivnim otpadom”, naveo je Crnković.

Prema njegovim riječima, pozitivno je to što su priprema materijala i prevodi završeni, tako da će pravnici morati raditi u punom kapacitetu do kraja godine da bi ispoštovali zahtjeve koji se stavljaju pred njih.

“Tu prije svega mislim na upoznavanje sa pravnom strategijom BiH, kao i svom drugom relevantnom dokumentacijom vezanom za slučaj. Ulazimo u jako osjetljiv period, a iz Hrvatske su jasno poručili da će učiniti sve da im studija omogući gradnju nuklearnog objekta na samoj granici, tako da je sasvim realno očekivati kontinuitet niskih udaraca ka građanima, ali i svima onima koji se protive ovoj političkoj odluci Hrvatske. S druge strane, BiH se suočava sa određenim zastojima na terenu i neslaganjima kada su u pitanju procedure, načini i verifikacija argumentacije. S tim su nadležni upoznati i to su stvari koje se moraju riješiti urgentno u narednim danima. Svako ko svojim djelovanjem ili nedjelovanjem ugrožava interese građana, pravo i kapacitete za odbranu od nametnute prijetnje koju nosi smještanje radioaktivnih otpada uz Unu, mora snositi odgovornost. Svaka greška koju napravimo je praktično “dodavanje cigle” za nuklearni objekat uz rijeku Unu, a obaveza svih nas je da “dodavače cigle” i nesavjesne osvijestimo u skladu sa zakonskim mogućnostima”, objasnio je Crnković.

Podsjećamo, namjera Hrvatske je da od 2028. godine, uprkos protivljenju BiH, svoj radioaktivni i nuklearni otpad odlaže na lokaciji Trgovska gora, koja je od Novog Grada vazdušnom linijom udaljena manje od kilometar, te ugrožava oko 250.000 ljudi u 13 opština u slivu Une sa bh. strane.

Share.
close
Exit mobile version